Prečo nevieš variť?
Niektorí ľudia hovoria, že dokážu pripáliť aj vodu v kanvici. Ako je to možné? Nie vždy je problém v recepte - to si povedzme narovinu. Ľudia ktorí nevaria, sú väčšinou tí, ktorých to nebaví, nemajú na to čas, alebo sa nechali odradiť počiatočným neúspechom.
Jedlo, ktoré do seba dávame, je palivo pre naše telo aj dušu. Nevhodnou stravou si vieme veľmi uškodiť ale naopak - vhodnými stravovacími návykmi sa dokážeme vyhnúť mnohým chorobám a predĺžiť si kvalitný život.
Mali by sme sa zaMYSLieť nad tým, aké potraviny konzumujeme. Ak sa ich naučíme pripravovať sami, budeme vedieť pripraviť nutrične vyvážené jedlo, ktoré bude podľa našich predstáv, a zároveň presne vieme, čo do neho počas prípravy dávame.
.
°° Nekomplikujte to zbytočne
Trojposchodová torta s dvojfarebným fondánom, zdobením a ručne robenými ružičkami - toto nie je recept, s ktorým by ste mali začať. Skúste vylepšiť jedlá, ktoré už poznáte. Budete veľmi, veľmi prekvapení, ako môžu chutiť aj jedlá, na ktorých chute ste si už zvykli. Možno drobná zmena v postupe, možno nejaká prísada, ktorá vám chuťové bunky odstrelí až na Mesiac.
Zároveň však nemajte obavu s použitia korenia, ktoré nepoznáte alebo z postupu, ktorý sa vám zdá nepresný. Ak nemáte veľké skúsenosti s varení alebo pečením, treba si narovinu priznať, že pravdu má pravdepodobne ten popis receptu.
Skúsila by som začať s raňajkovými receptami, následne omáčkami, polievkami a až potom by som sa púšťala do varenia nejakého komplikovanejšieho obedu. Raňajky na sladko, na slano, od raňajkových kaší k lievancom, od obloženého chlebíka k šalátu s dresingom. Medzi omáčkami sú často recepty s veľmi málo ingredienciami, vyznačujú sa rýchlym postupom a parádnymi chuťami.
Polievky môžu byť jemné, krémové, ale aj výraznejšie - od základných vývarov až po guláš. Komplikovanejším obedom je napríklad niečo, čo treba vopred naložiť do marinády, hladká zemiaková kaša (pyré) a k tomu menší šalátik ako jednoduchá príloha.
Veľmi vie pomôcť aj jedálny lístok. Spíšte si, čo vám chutí a na základe toho si skúste vytvoriť jedlá na celý týždeň. Je jedno, či chodíte do školy, do práce na osmičky, na dvanástky, alebo robíte z domu - každý si vie prispôsobiť jedlá podľa vlastného života. A nezaťažujte sa zo začiatku tým, že by ste plánovali variť 3 jedlá denne - zbytočne vás to odradí, lebo sa vám bude zdať, že ste celý deň v kuchyni a bude vám chodiť po mysli pesnička “Nechcem byť žienka domáca,..”
°° Ako hľadať informácie
Áno, máte k dispozícii neobmedzené množstvo informácií, ale to vie priniesť aj rozhodovaciu paralýzu. Nehľadajte náhodne.
° Www
Najskôr sa zamyslite, na čo máte chuť a rozhodnite sa, či budete variť obed alebo niečo menšie na zakúsnutie do roboty alebo do školy. Má byť jedlo sladké alebo slané? Koľko máte času na prípravu?
Na tieto otázky neodpovedajte s telefónom v ruke - ten budete používať až keď už bude jasne rozhodnuté. Z vlastnej skúsenosti napíšem, že som najviac receptov našla na stránkach ako varecha.sk alebo recepty.sk. Ak chcete niečo špecifické, nie je nič jednoduchšie ako napísať to do vyhľadávača a zamerať sa na konkrétny typ stravy. Ako tip pre všetkých (začínajúcich) vegánov dávam rozhodne do pozornosti môj najobľúbenejší youtube kanál: Blue Vegan Pig a jej sériu videí, ktorá sa volá Veganem levně. Slečna už nejaký ten rok videá nerobí, ale recepty sú stále rovnako chutné a aktuálne.
Či už inklinujete ku konvenčnému stravovaniu, chcete sa naučiť variť zdravšie, ľahšie, chcete zhodiť, pribrať, posilniť telo, zaradiť do jedálnička vegánske, vegetariánske jedlá, alebo sa chystáte piecť koláče - nájdete všetko. Len nepreskakujte od jedného k druhému, lebo v tom budete mať chaos a nakoniec si možno zase objednáte pizzu..
° AI
Umelá inteligencia je u niektorých ľudí téma, ktorá vzbudzuje pohoršenie. Často však skôr u ľudí, ktorí s ňou nevedia pracovať a preto nevidia, aké prospešné informácie sa môžu dozvedieť. Vy medzi tých ľudí ale nepatríte, že? :)
Skúste ju využiť napríklad v situácii, kedy neviete, čo máte variť. Pozrite sa do chladničky, spíšte jej všetko, čo máte doma (+ pridajte nejaké koreniny) a vypýtajte si recepty, ktoré vie z toho zložiť. Tento postup vie veľmi pomôcť vyprázdniť chladničku aj v prípade, ak “v nej nemáte nič, ale aj tak je plná” (jak moja hlava počas migrény ;) ).
° Kuchárske knihy
Priznajte sa: koľko receptov ste si na facebooku alebo Instagrame už uložili o druhej v noci, keď ste nemohli spať, ale nikdy ste ich nespravili? Okrem receptov zabudnutých v útrobách instagramových zložiek môže byť rozptýlenie veľké - jednoducho sa stratíte v záplave videí, ktoré s varením vôbec nesúvisia.
Má vaša babka alebo mamina kuchársku knihu? Skúste sa jej opýtať na takú, kde si lepila recepty z časopisov alebo ručne písala popri tom, ako sledovala reláciu o varení. Tieto recepty sú vo väčšine prípadov veľmi jednoduché - nič prehnane komplikované, žiadne exotické ingrediencie alebo príprava na 4 hodiny. V knihách na vás nebudú vyskakovať reklamy a kontent, ktorý s varením nesúvisí.
Tiež mám doma jednu takú kuchársku knihu od mojej babičky a mám aj niekoľko ďalších, originál vegánskych, ktoré rozhodne stoja za pozornosť:
- Vegánske pochúťky, Jérôme Eckmeier - je to najlepšia kniha s receptami, ktorú mám
- Vegan recepty hravě a zdravě, Monika Brýdová
- Slovegán, Nikoleta Kováčová
Vegánske pochúťky napísal kuchár, ktorý vybral svoje najlepšie recepty - a moje chuťové bunky budú len súhlasiť. Ak vám bude chutiť recept na prvej stránke, pravdepodobne máte rovnaké chute ako ja - a to znamená, že vám bude chutiť väčšina receptov v knihe.
Vegan recepty zdravě a hravě napísala Monika Brýdová po tom, čo jej zmena jedálnička pomohla v boji s rakovinou. Kniha je plná jednoduchých a zdravých receptov aj všelijakých tipov ohľadne konkrétnych surovín - na čo sú dobré, kde ich nájsť alebo čím ich nahradiť.
Slovegána od “Surovej dcérky” oceníte, ak by ste radi odľahčili jedálniček ale zároveň sa nechcete vzdať tradičných slovenských jedál. Rovnako aj v prípade, že sa chcete plynule presunúť na rastlinnú stravu ale nechcete sa vzdať chutí, ktoré sú vám známe. V knihe je veľa chutných receptov, z ktorých najčastejšie robievame “fejkový” segedín alebo nakladané tofu.
°° Nedodržanie postupu
V mojich receptoch vždy na začiatku píšem, aby ste si najskôr prečítali celý recept a až potom sa pustili do jeho prípravy. Viete si tak presne predstaviť, čo budete robiť a presne viete, čo budete potrebovať. Ak máte k receptu nejaké dodatočné otázky, viete si ich nájsť na internete skôr, ako budete mať ruky od cesta, na šporheli vám bude kypieť nejaká sladká žbrnda a vy si zrazu zmyslíte, že neviete, na koľko stupňov máte rozohriať rúru, kde už malo byť 5 minút cesto v košíčkoch.. Stane sa.
Nachystajte si presné množstvá prísad aj všetky potrebné riady a upracte si kuchyňu - aj predtým, aj potom :) .
Držte sa striktne receptu a keď o sebe viete, že nie ste kamoši s ustriehnutím času, nastavte si pripomienku na presný čas.
°° Sklamanie z výsledku
Hneď na úvod tohto odseku napíšem, že je treba si v prvom rade uvedomiť, že nie všetci máme rovnaké chuťové bunky. Ak ste sa teda piplali s nejakým jedlom, ktoré vám v konečnom dôsledku nechutilo, dôvod nemusí byť nedodržanie postupu. Možno vám nezapasovala jedna konkrétna ingrediencia alebo je na vine kombinácia niektorých chutí.
Netreba teda hádzať flintu do žita a skúšať ďalej. V dnešnej dobe máme k dispozícii obrovské množstvo prísad - nie je jediný dôvod, aby ste svoje chuťové bunky ochudobňovali o tieto zážitky.
Existuje fráza “ochutnávať svet”. Ak nie ste zrovna nadšencom do cestovania, aby ste ochutnali jedlá z rôznych krajín, nevzdávajte to. V dnešnej dobe máte prístup k obrovskému množstvu prísad - nie je jediný dôvod, aby ste svoje chuťové bunky ochudobňovali o zážitky. Mohol by vás zaujímať napríklad indický obchod a exotickými potravinami.
°° Stále je sa čo učiť
Piekli ste, dodržali ste celý postup a koláč vám aj tak prihorel? Zisťujte, čo sa deje. Ak na to prídete, viete predísť ďalším nepodarkom v budúcnosti - aj pri iných receptoch. Častým problémom pri pečení bývajú dve veci:
- vaša rúra pečie inak, ako rúra človeka, ktorý písal recept
- keď sa ľuďom zdá, že cesto je pri miešaní veľmi hutné, prilievajú ďalšie tekutiny
K tomu napíšem len: držte sa receptu a nešpekulujte. A ohľadom rúry musíte skúšať. Možno len potrebujete zvoliť na rúre iné nastavenie alebo ste vynechali krok, kedy bolo treba jedlo, ktoré vkladáte do rúry, prikryť alobalom. Sú to drobnosti, ktoré by vám možno nenapadli. To všetko sa ale naučíte časom a ak sa budete učiť na vlastných nevydarených pokusoch, dospejete k tomu, že nikto nebude vedieť spraviť také dobré jedlo, ako vy.
Ani mne sa vždy jedlo nepodarí úplne podľa predstáv ale vo väčšine prípadov viem, čo som spravila zle. Slabo som miešala, pridala som niektorú ingredienciu neskoro - až keď som si spomenula, že “Jáááj, ešte toto som tam mala dat..”, vytiahla som z rúry cesnakové slimáky príliš skoro, piekla som v cudzej rúre a korpus zhnedol viac ako bolo treba, piekla som muffiny v papierových košíčkoch a boli úplne k ničomu, mala som nevhodnú nádobu na škoricové slimáky a tak ďalej..
°° Pár slov na záver
Prechodom na vegan stravu som mala pred sebou mnohé výzvy. Predovšetkým kvôli tomu, že odmietam jesť živočíšne produkty ako také a nemám výhrady proti ich chutiam.
Netvrdím, že vegánstvo je dôvod, prečo používam prísady, ktoré niektorí ľudia vôbec nepoznajú. Bez okolkov ale môžem povedať, že práve vegánska strava je dôvod, prečo rada trávim čas v kuchyni a nevadí mi robiť pokojne aj dvoj-hodinový recept.
Ak sa teda chcete naučiť variť - a variť dobre, tak by ste si (ako pri všetkom) mali nájsť silné PREČO. Moje PREČO vychádzalo z frustrácie kvôli nedostatku rastlinných alternatív, keď som s vegan stravou pred 12 rokmi začínala.
Ak by ste mali ohľadne varenia akékoľvek otázky, som vám k dispozícii. Môžete mi napísať na Instagram @ivetar.s_blog . Ak máte chuť na dlhšiu debatu, najviac času trávim na Instagrame každý štvrtok, od 2o:oo do 23:oo. Rada si s vami POKECám :)
.
.
Ahojte💚